Fenekező süllőző szerelék folyóvízre és állóvízre egyaránt - gubancmentes és végtelenül egyszerű
Fantasztikus érzés az, amikor a gyönyörű és lecsendesült vízben hirtelen megtörik a nyugalom - a horgászbot meghajlik, a kapásjelző pedig határozottan megindul felfelé! A letett botos fenekező süllőzés nem csupán a horgászat egy kihívást jelentő formája, hanem egy életre szóló élmény is.
A legjobb süllőzési élményhez azonban elengedhetetlen egy jó szerelék. Egy jól összeállított, végtelenül egyszerű és gubancmentes szerelék nem csak a sikeres fogás lehetőségét növeli, hanem az élményt is fokozza.
Ebben a blogcikkben részletesen meg fogom mutatni neked, hogyan készíthetsz egyszerű, mégis hatékony süllőző szereléket. Elárulok mindent, amit tudnod kell a megfelelő horogtól és ólmotól kezdve a megfelelő felszerelésig.
A horogelőke elkészítése
Előszeretettel használok fluorocarbon zsinórt ahol csak lehet, hiszen láthatatlan a víz alatt, strapabíró, merevebb mint a monofil, és csomótűrőbb is.
Süllőzésnél 0,25-ös, akadósabb terepen esetleg 0,30-as vastagságot ajánlok. A süllő óvatos hal, ezért érdemes annyira lefinomítani az egész szereléket, amennyire csak lehet.
Az előke teljes hossza általában 30-50 cm, ennél hosszabbra nem igazán van szükség.
A horog 1/0, 2/0, esetleg 3/0 méretű lehet, amelyet csomómentes kötéssel egyszerűen rögzíthetünk az előkezsinórhoz. Kötünk egy végfület a zsinórra, és ezzel a horogelőkénk el is készült.
Az ólom és a forgókapocs felfűzése
Csúszó ólmos szereléket készítünk, ezért először felhelyezzük a főzsinórra a csúszó karabinert. Ennek segítségével gyorsan, egy mozdulattal cserélhetjük majd az ólmunkat.
A súlyt érdemes úgy megválasztani, hogy a lehető legkisebb legyen, ami még éppen megáll a sodrásban. Általában 10-20 grammos pálcika ólmot, tirolifát, vagy körteólmot használunk. Ennek köszönhetően a süllő kevésbé fogja érezni az ellenállást, tehát sokkal több kapást és fogást tudunk elérni.
Miután felhelyeztük a csúszó karabinert, kössük fel a főzsinór végére a forgókapcsot clinch csomóval.
Már szinte kész is
Nincs más hátra, mint az ólmot rögzíteni a karabinerbe, és a horogelőkét beakasztani a gyorskapocsba, vagy átfűzni a forgókapcson.
Ha elkészültünk akkor vethetjük is be a végszerelékünket. Innentől már csak egy kis türelemre lesz szükségünk.
Tapasztalatom alapján a legjobban sneci szelettel működik, de rakhatunk fel bodorkából, bármilyen keszegféléből is halszeletet, vagy akár élő kishalat is.
Remélem, hogy ezzel az írással tudtam segíteni, és a következő horgászatodról sikerélménnyel térsz haza.